top of page
August 2022 - Swissultra Decaultratriatlon - 2260 km pre dobrú vec - čo sa udialo
5A7A2838 small.jpeg
5A7A2815.jpg
DSC_0425.jpg
IMG_8180.jpeg
6D70FA2E-B5E1-4C65-90CF-B928AAF71532.jpeg
DJI_0065.JPG
_DUI0451.JPG
IMG_8132.HEIC
DSC_0993.JPG
IMG_8102.JPG
_DUI0700.jpg
IMG_8125.HEIC
IMG_9784.HEIC
IMG_9789.jpeg
IMG_9813.HEIC
IMG_9773.jpeg
IMG_9778.HEIC
IMG_9804.HEIC
IMG_8213.jpeg
ATHU4911.JPG

Swissultra - správa z pretekov

 

Známe preteky, ktoré sa v švajčiarskom Buchse konali 5-krát a pravdepodobne aj posledný krát v tejto forme. Okrem hlavných pretekov, priebežného deca ultratriatlonu 2260km (38 km plávanie, 1800 km bicykel, 422 km plávanie), ktoré boli zároveň majstrovstvami sveta, sa konala aj deca verzia vo forme 10x1 ironman denne, a quintuple verzia 5x1 ironman denne. Vo všetkých pretekoch boli vytvorené svetové rekordy.

Spolu so mnou sa na štart majstrovstiev sveta postavilo celkovo 18 pretekárov v mužskej kategórii. Skončil som na 13. mieste v čase 340 hodín. Pretekári za mnou nedokončili celú vzdialenosť v stanovenom limite alebo odstúpili.

 

Hlavný cieľ a stratégia

Hlavný cieľ pretekov bolo dokončiť do časového limitu. Dôvod bol jednoduchý, posúdiť reálne pripravenosť. Posledných 12 mesiacov pred pretekmi vychádzalo priemerne menej než 7 hodín tréningu z dôvodu pracovných a rodinných povinností. Taktiež som mal prestávku kvôli Covidu. Hlavná stratégia bola dostatočne a často odpočívať, a minimalizovať odreniny v citlivých oblastiach pri bicyklovaní a takisto poškodenie a opuchy chodidiel. Pripravil som si detailný plán po hodinách, ktorý obsahoval vzorec prestávok. Hlavný oddych pri bicyklovaní a behu bol plánovaný po polnoci, v celkovej dĺžke približne 5-6 hodín, z toho spánok 4 hodiny. Ďalšia dôležitá prestávka bola cez obed (cca hodinu) , ktorá okrem jedla obsahovala aj 30 minútový spánok. Podobne aj večer, cca o 19:00. V niektoré dni som podľa únavy zaradil aj ďalší 20-30 minútový spánok buď doobeda alebo poobede.

Logistika

Logistická príprava na preteky prebiehala niekoľko týždňov vopred v podobe aktualizácie kontrolných zoznamov a potrebných nákupov, či už oblečenia, potravín, alebo iného vybavenia. Všetko bolo postavené hlavne na skúsenosti a poučení z predchádzajúcich podujatí, čo v konečnom dôsledku už tvorí jedno veľké know how. Najväčší rozdiel oproti všetkým predchádzajúcim pretekom bol, že manželka sa mohla ako podpora pripojiť kvôli práci až na 12. deň. Čiže som sa učil nové veci ako sa o seba postarať.

Po príchode na miesto už čakali postavené stany 3 x 3 m s doskami na podlahu, plus stôl a lavička. Vo všetkých predchádzajúcich pretekoch som používal vlastný stan. 

Čo je možno zaujímavé spomenúť, dôležitou súčasťou bol napríklad varič alebo ohrievač, ktorý pomáhal sušiť aj zohrievať. Alebo fakt, že som si neuvedomil, že vo Švajčiarsku sa používa iný typ zástrčky (a to pracovne už 20 rokov cestujem na dlhšie obdobia po celom svete). Tiež došlo k situácii, že mi 30 m predlžovacia šnúra prestala na istý čas fungovať, lebo bola stočená, sa zahriala a vnútorná poistka ju vypla. Bolo na ňu napojených príliš veľa zariadení.

Stan susedil s českým pretekárom Jurijom Tarčom, s ktorým sa poznáme z predchádzajúcich pretekov. Veľmi sme si rozumeli počas pretekov a navzájom sa povzbudzovali a pomáhali si. Veľmi oceňujem jeho praktické rady a snažil som sa ich okamžite implementovať.

 

Plávanie

Plávalo sa v 50 m bazéne, spolu 760 dĺžok. Celková vzdialenosť 38 km. Začalo sa plávať o 18:00, v dráhe nás bolo 5. Dlhšiu prestávku som robil okolo 16- 17 km v dĺžke vyše 1 hodiny. Jedenie bolo povolené len mimo bazéna. Celkovo som plával pomalšie, ako som plánoval. V druhej polovici som mal obavy, či stihnem doplávať do limitu, snažil som sa tráviť maximálne množstvo času vo vode.  Od novembra 2021 do apríla 2022 som vôbec neplával hlavne z pracovných dôvodov a dostupnosti zariadení pre plávanie. V mesiacoch máj až júl som už naplával pomerne veľa km, takmer všetko výlučne na otvorenej vode, v jazere Rovinka. Tiež som sa zúčastnil 24-hodinového plaveckých pretekov v Dunajskej Lužnej, kde som vyhral svoju kategóriu a dal 30.8 km (otvorená voda, trať v tvare trojuholníka). Tieto mesiace položili základ pre sebadôveru v tejto časti pretekov. Tiež to poukazuje na príležitosť pre zlepšenie, či už z pohľadu objemu alebo kvality. Ešte jedna poznámka, pre koncom som plával prsia, lebo to bolo pre mňa rýchlejšie ako kraul. Celkový čas 25:15 hod. Keď som vyliezol z vody (po 20:00), bol som dosť unavený a rozhodol som sa potiahnuť odpočinok až do rána. Pôvodný plán bol dať oddych 2 hodiny a začať bicyklovú sekciu a tú potiahnuť až do polnoci.

 

Bicykel

Okruh pre bicykel mal 9 km, veľká väčšina po hrádzi rieky Rýn, spolu 200 okruhov. Otočka 180 stupňov, plus jedna cca 170 stupňová zákruta z klesania. Okruh mal aj krátke stúpanie, ktoré dáva kumulatívne viac ako 4000 výškových metrov po celej dĺžke 1800 km.

Pre úspešné zvládnutie 1800 km na bicykli je dôležité udržať zadnú časť tela v poriadku. Ochrániť pred vlhkosťou, ktorá vedie k bolestivým a škaredým odreninám a pľuzgierom. Ako? Suché cyklistické oblečenie a potieranie vhodným krémom.  Ja som menil nohavice každé 2-3 hodiny bez ohľadu na to, či pršalo alebo nie. Tiež som si ich niekoľkokrát počas pretekov opral. Výborné rozhodnutie. Oproti roku 2019, kedy som absolvoval quintuple verziu (sekcia bicykla mala polovičnú dĺžku 900 km), som prakticky nemal žiadne odreniny. 

Celkovo priemerná rýchlosť bola menšia, ako som pôvodne plánoval. V noci rýchlosť poklesla, podvedome som ťahal pomalšie kvôli tme, proste rešpekt a strach. Keď pršalo, tak ešte viac. V priemere som sa snažil ťahať okolo 130-150W.

Ďalší zaujímavý moment bol, že mi približne na 3. deň cyklistiky úplne stuhol krk. Mal som veľké problémy udržať sa v zníženej pozícii na opierkach. Od iných účastníkov som odpozoroval zaujímavú techniku. Lakeť sa oprie o opierku a dlaň podoprie hlavu. Fungovalo to výborne, len treba dávať pozor na rovnováhu a bezpečnosť. Túto odpočinkovú pozíciu som využíval pravidelne až do konca.  Ešte niekoľko dní po cyklistickej časti som cítil meravé dlane. 

Čo sa týka osvetlenia v noci, používam dynamo na prednom kolese, ktoré je prepojené na predné aj zadné svetlo. Celé nasadenie trvá cca 10 min. Robil som to počas večernej prestávky. Počas pretekov som trikrát čistil a mazal reťaz. Mal som so sebou jednu sadu náhradných kolies + predné koleso s dynamom. Nemal som žiaden defekt ani poškodený plášť. 

Do dažďa som použil štandardnú protidažďovú pokrývku tretier alebo celé  nohavice ktoré tiež chránili tretru. Väčšinu cyklistickej časti som išiel v triatlonových tretrách, keď pršalo, prešiel som na štandardné cestné tretry, ktoré boli aj viac uzavreté zospodu chodidla.

Rok pred týmto pretekom som najazdil cca 2900 km. Keď nerátam double ultratriathlon koncom augusta 2022 (380 km), tak som v príprave nikdy nedal dlhšiu ako 75 km jazdu (v predchádzajúcich rokoch sa mi to nestalo). To tiež dáva veľký priestor pre zlepšenie.

 

Beh

Približne 1.2 km okruh (asfalt a štrk) som absolvoval 345-krát, čo dáva celkovú dĺžku 422 km. Celková stratégia bola udržať nohy v čo najväčšom poriadku, striedať rýchlu chôdzu (6 km/hod) s behom (8km/hod). 

Pri takomto dlhom behu je podstatne minimalizovať vytvorenie opuchov a pľuzgierov na chodidlách. Je ich potrebné udržiavať suché. Ošetroval som ich každé 2-3 hodiny. Najprv vysušil liehom kvôli odpareniu vlhkosti. Potom zasypem púdrom a nakoniec trochu vazelíny. A potom suchá ponožka. Tenisky aj o dve čísla väčšie. Mal som 4 páry, jeden z nich bol kľúčový. Ponožky kvalitné, nie bavlnené. Pri menších vzdialenostiach používam 2 páry ponožiek naraz. Pľuzgiere sa nakoniec tvorili aj tak, ale ďaleko menej. Po pretekoch som si aj odstránil necht na jednom z palcov. V príprave (12 mesiacov pred pretekmi) som celkovo nabehal asi 1100 km, najdlhšie behy  boli okolo 22 km (keď nerátam jeden 84 km beh). V príprave som nikdy nešiel rýchlejšie než 6:30 min/km.

 

Strava a nápoje

Organizátor poskytoval stravu 3 denne, čo som využil, keďže manželka mi nemohla poskytnúť podporu počas prvých 12-dní. Ráno chlieb so syrom, vajíčkom, šunkou, uhorkou. Na obed a večeru štandardné jedlo (cestoviny, zemiaky, ryža, mleté mäso, mäso, atď., zeleninový šalát, dezert). Veľmi mi chutilo, na obed a večeru som si dal vždy nealkoholické pivo. 

Oproti minulým rokom, som celých 12 mesiacov pred pretekom nejedol mäso (okrem rýb).

Počas pretekov som si párkrát uvaril zeleninový bujón so zemiakmi, cestovinami a vajíčkom (najobľúbenejšie jedlo počas predchádzajúcich pretekov). Mal som so sebou aj tvrdý syr a zopár konzerv tuniaka v olivovom oleji. To všetko som postupne zjedol hlavne v noci, kedy mi veľmi chutilo. Tiež som mal so sebou zopár pohárov kyslých uhoriek, ktoré som priebežne "likvidoval" a jablká.

Skoro ráno som jedol väčšinou celozrnné sušienky plnené plnkou. A počas celého dňa organizátor poskytoval ovocie: slivky, ananás, melón, nektárinky. Melón som naposledy jedol ako dieťa, celé tie roky som si myslel, že mi nechutí, ale mýlil som sa. Chutí mi.

Pil som hlavne čistú vodu, počas plávania a bicyklovania som si miešal iontový nápoj. Od organizátorov RedBull, Colu a špeciálny kofeínový miestny nápoj. Tiež čistý bujón.

Z minerálov som najviac používal magnézium. V spreji a masti aplikovaný priamo na svaly, počas plávania v tekutej forme (menej počas bicyklovania a behu).  Ani raz som nemal žalúdočný problém. Celkovo som schudol cca 6-7 kg. Štartová hmotnosť bola cca 112 kg.

 

Práca s mysľou

Veľa otázok dostávam, na čo myslím počas tak dlhých pretekov. Som presvedčený, že je to v prvom rade vec skúsenosti (myslím tým predtým absolvované preteky podobného typu). Človek už vie, čo očakávať. V každom prípade sa snažím myslieť na pozitívne situácie, či už z minulosti alebo vizuálne si predstavovať príjemné budúce situácie (napr. dokončenie pretekov, oddych doma, atď.). Tiež sa snažím maximálne často komunikovať s vonkajším prostredím, podporným tímom/manželkou, pretekármi, fanúšikmi, organizátormi. Pomáha aj počúvanie hudby, alebo v prestávkach komunikácia na sociálnych sieťach.

 

Zdravie a bezpečnosť ako priorita

Musím zdôrazniť, že nad všetkým "vládne" starostlivosť o zdravie a bezpečnosť. Povedzme si na rovinu, že takéto ultradlhé  vzdialenosti nie sú úplne "normálne". Každoročná dôkladná zdravotná prehliadka musí byť samozrejmosťou. Zodpovednosť voči rodine má prioritu.

DSC_0436.jpg

Vzdanie úcty podporným tímom

IMG_9834.jpeg

Jurij Tarča - priateľ pretekár z Českej republiky

Po mojej pravici Kenneth Vanthuyne, víťaz majstrovstiev sveta a tvorca nového svetového rekordu zároveň. Po mojej ľavici Mark Hohe-Dorst, pretekár a predstaviteľ IUTA

logo.png
image.png
IMG_0145.jpeg

Richard Jung, legenda - 2. miesto v Deca a potom hneď v Quintuple

Screenshot 2022-09-08 at 11.25.00.png
bottom of page